Risk Analizi Ankara

Geç kalmayın, zorunlu risk analizi Ankara içinde pek çok işyerinde yaptırılmaya başlandı bile.

Türkiye iş hayatında yeni bir döneme giriyor. Çalışma hayatı, özellikle Avrupa Birliği ile uyum normları çerçevesinde daha güvenli hale getirilmeye çalışılmakta. Bu doğrultuda gerçekleştirilen en önemli girişimlerden biri de iş yerlerinde risk analizi süreci. Yeni düzenlemelere göre artık büyük fabrikalardan apartmanlara kadar iş yürütülen tüm mekanlarda risk değerlendirmesi yapmak zorunlu hale geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre tüm işyerleri 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren risk değerlendirmesi yaptıracak. Risk değerlendirmesi yaptırmayan işyerine, 2013 Ocak ayı için 3.234 TL, takip eden her ay için 4.851 TL olmak üzere, yıllık toplam 56.595 TL ceza kesilecek.

Bakanlığın verilerine göre Türkiye'de her gün ortalama 172 iş kazası meydana gelirken bunların 3'ü ölümle sonuçlanıyor. 6 kaza ise iş görmezliğe yol açıyor. İş kazaları nedeniyle Türkiye'nin yıllık kaybı yaklaşık 7 milyar lirayı bulmakta. Bu kazaların neredeyse tamamına yakını ise aslında önlenebilir kazalar. Dolayısıyla risk analizi süreci uzun vadede hem şirketlerin hem de genel olarak Türkiye'nin bu alandaki zararlarını önemli ölçüde azaltarak nihayetinde verimliliği arttıracak.

Kaçınılmaz olanı geciktirmenin anlamı yok. Siz de hemen yarın iş değerlendirmesi için harekete geçin. Risk analizi Ankara içinde sayısız işyerinde yapılmaya başlandı bile.

Bölgesel Sayfalar
Blog'dan Son Yazılar